Airsoft Area
Tuchorza

Czym jest Airsfot Gun?

Czym jest Air soft  ?

Zasadniczą różnicą między airsoftem a paintballem jest rodzaj kulek, które wystrzeliwują repliki. Najczęściej stosowane kulki ASG mają średnicę 6 mm i są wykonane z plastiku (w paintballu używa się większych kulek, standardowo w kalibrze .68 cala, wypełnionych farbą). Rzadziej w ASG korzysta się z kulek kalibru 8 mm, stosowanych zazwyczaj do replik specjalnych jak granatniki lub podobne.

Inną cechą różniącą ASG od paintballu jest napęd replik. Najczęściej spotykanymi są modele broni napędzane elektrycznie, a zaraz obok nich repliki o napędzie sprężynowym i na końcu repliki gazowe, najczęściej zasilane popularnym green gazem lub sprężonym dwutlenkiem węgla (CO2).
Głównym zadaniem replik jest naśladowanie ich palnych pierwowzorów. Dzięki temu airsoft umożliwia odwzorowanie działań wojennych czy taktycznych symulujących użycie broni palnej.

Repliki ASG cechuje wysoki realizm odwzorowania odpowiedników na ostrą amunicję. Elementy wizualne, jak i mechaniczne są na tyle zbliżone do pierwowzoru, że często jedyny aspekt różniący je od prawdziwej broni to ich amunicja, czyli wcześniej wspomniane kulki plastikowe.
Przykład replik ASG

 

W ASG mogą bawić się wszyscy niezależnie od wieku czy płci. Bezwzględnym wymogiem jest noszenie podczas zabaw atestowanej ochrony oczu, jak okulary czy gogle ochronne. Mimo, że kulka airsoftowa ma mniejszą masę i wielkość niż paintballowa, zwykle wystrzeliwana jest z większą mocą co przekłada się na dużo większy zasięg. Ślad po trafieniu przypomina kształtem i wielkością ugryzienie komara i jest bolesny.

W przypadku kontaktu z odsłoniętą skórą może powodować krwawienie i długotrwały krwiak. Zaleca się, oprócz ochrony oczu, wyposażenie się również w ochronę twarzy w postaci kominiarki, maski lub chusty. W rozgrywkach mogą brać udział dzieci, jednak należy pamiętać również o tym, by zawsze bawiły się pod nadzorem osób dorosłych.

Jak to się zaczęło?
Początków airsoftu należy szukać w Japonii we wczesnych latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W tym czasie nie można było posiadać własnej broni palnej w Japonii, mimo powiększającej się liczby entuzjastów militariów i broni. Z tego powodu japońska firma wprowadziła na rynek pierwsze repliki napędzane gazem, strzelające kulkami plastykowymi kalibru 6 mm..

Reasumując AirSoftGun jest najlepszą i najciekawszą alternatywą dla broni palnej.
Należy jednak pamiętać, że repliki airsoftowe nie są zabawkami i jak każda broń mogą zrobić krzywdę, więc ważne jest aby za każdym razem mieć założoną podstawową ochronę oczu – dotyczy to osoby strzelającej oraz osób postronnych. Innym ważnym nakazem dotyczącym bezpieczeństwa jest bezwzględny zakaz strzelania do osób trzecich czy zwierząt, by nie stwarzać zagrożenia dla ich zdrowia.
Kolejną ważną zasadą jest zakaz prowokowania przechodniów, ochroniarzy, policji czy innych służb porządkowych. Takie negatywne zachowania mogą doprowadzić do tragicznych wręcz konsekwencji, bo jak zostało wcześniej wspomniane, często repliki ASG są tak mocno zbliżone do swych pierwowzorów, że trudno jest je odróżnić od prawdziwej broni. Wyjęcie repliki w miejscu publicznym czy celowanie do kogokolwiek jest kategorycznie zakazane i może wiązać się z konsekwencjami prawnymi dokładnie takimi, jakbyśmy używali do tego celu prawdziwej broni palnej. źr. Militaria.pl
Na koniec przekonacie się jak to wygląda. Na filmie prawdziwy twardziel- zobaczcie do końca !!